Cariere

Posturi vacante

Director Vanzari Auto marca Ford - Arad
Descriere

    Echipa Ford - Carbenta Com este în căutarea unui coleg pt. locatia Arad care să contribuie prin dorință, entuziasm si abilitatile de coordonare a unei echipe de vânzări pt. la obținerea și menținerea titlului de brandul nr. 1 pe piaţa locală.

    Oferim un mediu de lucru în care fiecare este parte a echipei. Nu există bariere între management şi angajaţi, deoarece credem în conducere prin forţa exemplului și prin relații prietenoase. Creștem repede şi avem nevoie de oameni entuziaşti care să facă ziua de mâine mai bună pentru mai mulți oameni – clienți şi colegi.

    Avem nevoie de oameni care să fie pregătiți să muncească şi să se dedice. Fiecare este încurajat să aibă iniţiativă şi să găsească noi căi spre a-şi îndeplini sarcinile, deoarece noi credem în progres.

    Ne dorim ca noul coleg să dea dovadă de multă perseverență, inițiativă, implicarea în activitatea de vânzări a consultanților din subordine şi nu în ultimul rând să fie cu adevărat pasionat de domeniul auto.

    RESPONSABILITĂȚI:

    - Cunoaște și prezintă potențialilor clienți din portofoliul sau toate produsele comercializate în scopul de a convinge clienții să achiziționeze modelele promovate prin scoaterea în evidență a bunului raport calitate/preț, de asemenea se asigura ca echipa pe care o conduce respecta aceleași principii calitative in vânzare;
    - Activitatea și-o desfășoară atât în showroom cât și pe teren, căutând și vizitând clienții proprii sau cei potențiali ai sai și ai consultanților de vânzări ajutându-i în vânzare și dezvoltându-și continuu portofoliul de clienți;
    - Stabilește strategii de prospectare a pieței, se asigura ca echipa contactează clienții potențiali și menține legătura cu clienții deja existenți;
    - Se asigura ca el și echipa de vânzări deține informații actualizate cu privire la ofertele, detaliile, noutățile tehnice, acțiunile de promovare și evoluțiile produselor mărcii pe care o reprezintă;
    - Efectuează test drive cu clienții din portofoliu si se asigura ca echipa de vânzări face același lucru cu potențialii clienți și cei din portofoliu;
    - Se asigura ca echipa de vânzări furnizează clienților detalii referitoare la ofertele de finanțare, în toate variantele existente și îi consilează în alegerea variantei optime;
    - Se asigura ca echipa de vânzări oferă clienților sprijinul necesar pentru întocmirea dosarului de finanțare, păstrează contactul cu finanțatorul, urmărește evoluția plăților, comunicând clientului efectuarea plăților și toate informațiile legate de operațiunea de finanțare;
    - Se asigura ca el și echipa de vânzări redactează corect Contractul de Vânzare – Cumpărare, urmărește plățile efectuate de client, confirmând clientului efectuarea plăților și lansarea / situația comenzilor;
    - Se asigura ca el și echipa de vânzări întocmesc comanda fermă conform specificațiilor agreate cu clientul;
    - Se asigura ca echipa de vânzări se folosește de avantajul unui service de calitate și prezintă clienților facilitățile de service precum și eventuala oportunitate de încheiere a contractelor de service (în special la deținătorii de flote);
    - Se asigură de buna relație a clienților Departamentului de Vânzări cu Departamentul service;
    - Se asigura ca echipa de vânzări întocmește “Dosarul Clientului“ și îl arhivează conform procedurilor companiei;

    Ce iti oferim:
    - șansa de a lucra într-un mediu profesionist;
    - oportunitatea de a face parte dintr-o echipă dinamică
    - dezvoltare profesională continuă (training-uri oferite)
    - venituri salariale începând de la 1500 Euro si poate ajunge sau chiar depași 4000 Euro, în funcție de performanța de vânzări

    Dacă jobul sună îndeajuns de provocator, te încurajăm să aplici!
Cerinte
  • Studii superioare finalizate
  • Abilități de prezentare și comunicare, prezență agreabilă
  • Abilități de coordonare a unei echipe de vânzări, de consiliere și negociere
  • Orientare către atingerea obiectivelor
  • Capacitate de asimilare și procesare a informațiilor, adaptări la schimbări și situații speciale
  • Cunoștințe limba engleză
  • Cunoștințe temeinice de operare PC (Windows, Excel, Word, Outlook)
  • Cunoștințe superioare despre autovehicule
  • Disponibilitate la program prelungit
  • Permis categoria B
  • Constituie avantaj experiența pe o funcție similara sau în domenii care implică relaționarea cu clienții si coordonarea unei echipe de vânzări
Aplica pe aceasta pozitie